T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Beslenme Dostu Okullar Programı Kapsamında Denetçi Eğitimi

Güncelleme Tarihi: 24/01/2019

Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında 21.01.2010 tarihinde imzalanan protokol ile başlatılan "Beslenme Dostu Okullar Programı" 20.09.2013 tarihinden itibaren güncellenen protokol ve uygulama kılavuzu kapsamında yürütülmektedir.

"Beslenme Dostu Okul Programı" ile 29.09.2010 tarihli ve 27714 sayılı Resmi Gazete'de 2010/22 sayılı Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"nın "Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması" başlığı kapsamında, okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir.

Bu hedefler doğrultusunda Beslenme Dostu Okulların sayılarının artırılması amacıyla merkez ilçelerde İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve İlçe Sağlık Müdürlükleriyle denetim ekipleri oluşturulmuştur. Bu kapsamda 08.01.2019 tarihinde T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve İlçe Sağlık Müdürlükleri personellerinden  oluşan toplam 48 (kırk sekiz) denetçiye Beslenme Dostu Okul Denetçi Eğitimi verilmiştir. İlgili eğitime Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Dairesi Başkanlığından Diyetisyen H.Berna KARAKAŞ ve Diyetisyen ÇARKÇI eğitimci olarak katılmış olup, Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan YARDIM, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığından Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Yunus Emre BULUT ve Birim Sorumlusu Şube Müdürü Şennur IŞIK YAVANOĞLU, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Şube Müdürü Müberra ÖZYILMAZ katılım sağlayarak gerekli bilgilendirmelerde bulunmuşlardır. 

WhatsApp Image 2019-01-10 at 15.36.33 (1).jpeg