T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Müdürlüğümüz ve Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği Arasında "Ankara Çocuk İleri Yaşam Desteği Eğitimleri" Konulu Proje Protokolü İmzalandı.

Güncelleme Tarihi: 14/12/2019

Ülkemizde çocuk hekimi olarak görev yapan uzman ve uzmanlık öğrencilerine ihtisas eğitimleri sırasında ve pediatri kliniklerinde görev yapan yardımcı sağlık personellerine de eğitimleri sürecinde meslek hayatlarında ihtiyaçları olabilecek “Çocuklarda İleri Yaşam Desteği Eğitimleri” verilmemektedir. Sahada ihtiyaç duyulan ve eksikliği tespit edilen bu eğitimlerin ilimiz genelinde çocuklara hizmet veren personellerimize verilmesi planlanmıştır.

Hastalık veya travma sonucu yaşam fonksiyonları ileri derecede bozulmuş olan veya her an bozulma riski taşıyan hasta “kritik hasta” olarak tanımlanır. Kritik hastaya yaklaşımın en önemli özelliği zamana karşı yapılması ve önceliklerin belirlenmesidir. "Ankara Çocuk İleri Yaşam Desteği Eğitimleri" ile Çocuk hastalara hizmet veren uzman, uzmanlık öğrencisi ve hemşirelere kritik hastalığı veya yaralanması olan çocuk hastaların tanınması, hızlı ve uygun şekilde stabilize edilmesi açısından gerekli bilgi ve becerilerin kazandırılması ve güncellenmesi amaçlanmıştır.

Bu bağlamda Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ve Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği ortaklığında "Ankara Çocuk İleri Yaşam Desteği Eğitimleri" adlı proje geliştirilmiş olup, 15.02.2019 tarihinde İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Özkan ÜNAL’ın onayı ile Sağlık Hizmetleri Başkanımız Uzm. Dr. Semih Dincer YETİŞ, Proje EA Hastaneleri İletişim Koordinatörü Prof Dr. Emrah ŞENEL ve  Çocuk Acil Tıp Ve Yoğun Bakım Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof.Dr. Tanıl KENDİRLİ’nin katılımıyla proje protokolü imzalanmıştır. İmza törenine Başkan Yardımcımız Doç Dr. M.Kemal BAŞARALI, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları EAH öğretim üyesi Pof Dr. Nilden TUYGUN, Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji EAH öğretim üyesi Prof Dr. Emine DİBEK MISIRLIOĞLU, Çocuk Acil Tıp Ve Yoğun Bakım Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof Dr. Özlem TEKŞAM hocalarımızın ve proje koordinatörleri Uzm Meryem HÜSER ve DESMER sorumlu Başhekim Yardımcısı Dr Hüseyin GÜNER katılım sağlamıştır.

PHOTO-2019-02-15-22-56-53.jpg

PHOTO-2019-02-15-22-56-20.jpg

PHOTO-2019-02-15-22-56-16.jpg

PHOTO-2019-02-15-22-56-03.jpg