T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Altın Bebek Dostu İl Plaket Töreni ​

Güncelleme Tarihi: 24/01/2019

Bakanlığımız tarafından hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik, UNICEF işbirliğinde 1991 yılından itibaren “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmekte olup programın temel hedefi Başarılı Emzirmede 10 Adım Prensipleri doğrultusunda sağlık hizmetleri içinde emzirmeyi standart hale getirerek bebeklerin hayata en iyi şekilde başlamasını sağlamaktır.

Program 1991 yılında Bebek Dostu Hastaneler, 2002 yılında Bebek Dostu Aile Hekimliği ve Bebek Dostu İl, 2008 yılında  ise Altın Bebek Dostu İl bileşenleri ile devam etmektedir.

İl merkezindeki tüm hastanelerin, İlçelerde bulunan doğum yapılan ya da çocuk hastanelerinin  %75’inin Bebek Dostu Hastane olması ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları kapsamında yapılan çalışmaların bir adım daha ileri taşıyan iller için Altın Bebek Dostu İl kavramı geliştirilmiştir. 

Bu kapsamda İlimiz Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları kapsamında yaptığı çalışmalar sonucunda 2010 yılında Altın Bebek Dostu İl Unvanı almaya hak kazanmış olup unvanı devam etmektedir.

1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından Altın Bebek Dostu İl plaket töreni düzenlenmiştir. Törene İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Özkan ÜNAL, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Adem KUCUR,  Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Yunus Emre BULUT, Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Birim Sorumlusu Şube Müdürü Hatice DANIŞAN, Program sorumlusu Dyt. Fatma Süheyla DUYAR ve birim çalışanları katıldı.


WhatsApp Image 2018-10-08 at 15.34.30 (1).jpegWhatsApp Image 2018-10-08 at 15.34.30.jpeg