T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Güneşe Hasret Bedenler Projesi Başladı.

Güncelleme Tarihi: 24/01/2019

Güneşe Hasret Bedenler Projesi Başladı

Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi’nin yatağa bağımlı hastaları kapsayan “Güneşe Hasret Bedenler” isimli projesi başlatıldı.

Etimesgut ilçesi sınırlarında ikamet eden evde sağlık hizmetlerinden sağlık hizmeti alan yatağa bağımlı hastalar, hafta içi her gün sabah 112 hasta nakil aracıyla evlerinden alınıp hastane bahçesinde özel olarak düzenlenen alana getiriliyor. Böylece tüm gün boyunca doğa ile hastaları buluşturacak olan “Güneşe Hasret Bedenler” isimli proje başlatıldı.

Projenin açılış törenine Etimesgut İlçe Kaymakamı Fuat Gürel, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op. Dr. Orhan Koç, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanları Dr. Ertuğrul Ünkoç ve Dr. Bahattin İlter Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Osman Acar, Etimesgut Ağız ve Diş Sağlığı Başhekimi Dt. Cimşit Demir, Ankara 112 Acil Başhekimi Uzm. Dr. Burak Bekgöz, Türkiye Evde Sağlık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Karagöz, Evde Sağlık Hizmetleri Koordinatörü Uzm. Dr. Özlem Köseoğlu, hastane yöneticileri, Etimesgut’ta görevli idari ve mülki amirler, muhtarlar, hastane çalışanları, hasta ve hasta yakınları katıldı.

Açılış töreninde konuşan Hastane Başhekimi Op. Dr. Osman Acar, “Hasta ve yakınlarının kendilerini ruhsal ve fiziksel olarak daha iyi hissedecekleri güzel bir projeyi başlatmış bulunuyoruz”.dedi.

Projenin sosyal sorumluluk adına güzel bir adım olduğunu belirten Acar, “Hastanemizde evde sağlık hizmetlerinden yararlanan 2 bin hastamız 3 ekip tarafından takip ediliyor. Hasta ve yakınlarını bir gün boyunca hastane bahçesinde özel olarak düzenlenen alana getiriyoruz. Hastaların ihtiyaçlarına göre manevi destek, psikolojik ve sosyal destek veriyoruz. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ikram ediyoruz. Uygun olan hastalarımız, hastanenin bahçesindeki yürüme alanında gezdiriliyor. Müzik eşliğinde temiz hava ve doğa ile iç içe bir ortamda hastalarımızın memnuniyetini en üst seviyede tutuyoruz. Yıllarca dışarı çıkamayan hastalar temiz hava ve doğa ile buluşturuyoruz. Moral ve motivasyon vererek 112 ile evlerinden alınıp tekrar evlerine bıraktırıyoruz. Devletimiz onları unutmadı. Hastalarımıza devletimizin şefkat elini uzatarak onları yaşama ve hayata bağlamayı hedefliyoruz. Unutuldukları ve terk edildikleri hissini ortadan kaldırarak, onların yanında olduğumuzu hissettirmek istiyoruz. ”dedi.

Etimesgut İlçe Kaymakamı Fuat Gürel, sağlık kuruluşunun çok önemli görevleri var. Evde Sağlık Hizmeti alan hastalarımıza sağlık hizmetlerinin yanında sosyal destek vermeleri beni çok mutlu etti. Bu projeyi çok önemsiyorum. Ben de birçok hasta ziyaretlerinde bulunuyorum. İhtiyaçları yerinde görme fırsatım oldu. Bu proje hasta ve yakınlarının ihtiyaçlarını giderecek güzel bir proje. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Ertuğrul Ünkoç ise yaptığı açıklamada, hastaların güneşi görmeleri, temiz hava almaları, farklı ortamlarda bulunmaları önemli. Ufak bir dokunuş onları mutlu etmek çok önemli. İçinde sevgi olan bir proje. Sağlık Müdürlüğü olarak desteğimizi sürdüreceğiz.”dedi.

  Projenin amacının, evde sağlık hizmetlerinden yararlanan yatağa bağımlı hastaları doğa ile buluşturmak, sosyal yaşama bağlanmalarını sağlamak, hasta ve yakınlarının mutlu olmasını ve hayata bakışını değiştirmek, hem bakım veren kişinin hem de yatağa bağımlı hastanın yaşam kalitesini yükseltmek, profesyonel olarak hasta bakımı vermek, profesyonel olarak psikolojik ve manevi destek vermek,  gerektiğinde tıbbi ihtiyaçlarını hastane ortamında karşılamak, psikolojik ve fiziksel olarak kendilerini kötü hisseden ve buna bağlı olarak ağrı ve uyku bozuklukları olan hastaların bu durumunu engellemek, duygu durum düzeylerini daha iyiye getirmek ve ağrılarını azaltmak olduğu belirtildi.

Öncelikli olarak bilinci açık hastaların hedeflendiği proje çerçevesinde hastalara, sağlıkçılar ve profesyonel bakıcılar eşliğinde bulundukları alanda gün boyunca doğal ortamda değişik sosyal aktiviteler, beslenmeleri, ilaç tedavileri takip edilecek, psikolojik ve manevi yönden destek verilecek ve bahçede gezinti, müzik dinletisi gibi etkinliklerin yapılacağı ifade edildi.,

Evde Sağlık Hizmetleri Birimi Sorumlusu Uzm. Dr. Sevgi Ballı Seyhan ise, projenin ihtiyaçtan kaynaklandığını dile getirerek, yatağa bağımlı hastaların sosyal hayata bağlanamaması, doğa ile buluşturulamaması, yatağa bağımlı kişilerin kendi imkânlarıyla doğa ve sosyal yaşama katılamaması, hastaların D-vitamin eksikliğini gidermek, hasta ve yakınlarının ruhsal ve fiziksel problemler yaşaması, yatağa bağımlı hastaların, unutuldukları ve terk edildikleri hissini ortadan kaldırmak, ihtiyaç duyulan tıbbi müdahalelerinin ev ortamında yapılamaması gibi gerekçelerle projenin ortaya çıktığını söyledi.