T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ankara Barosu VIII. Sağlık Hukuku Kurultayı Başladı

Güncelleme Tarihi: 29/11/2019

İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Mehmet Gülüm’ ün açılış konuşmaları ve Sağlık Hizmetleri Başkanımız Doç. Dr. Ramazan Kocaaslan’ın katılımları ile Ankara Barosu VIII. Sağlık Hukuku Kurultayı başladı.

Yaptığı açılış konuşmasında insanın en temel haklarından biri olan sağlık hizmetinin vazgeçilemez, engellenemez olduğuna ve hasta hakları, sorumlulukları ile çalışan haklarının sağlık hukuku kapsamında ele alındığına dikkat çeken Gülüm; “Sağlık tesisleri hakkında çıkan problemlerin çözüme kavuşması, sağlık hukukunun görevi, sağlık hukuku, özellikle sağlık hukuku yetkilerinin çerçevesini çizerler, birazda bundan olsa gerek hem hukukçu hem de hekim kimliğine sahip çalışanlarımızın sayılarının arttığını görmekteyiz”  dedi.

“Dünyada aşı uygulamalarında değişen anlayış çerçevesinde, korkular ve evhamlar ile karşılaşılmakta ve aşı reddi bir tehdit oluşturmaktadır. Ancak ülkemizde bu bir tehdit unsuru değildir. ” diyen Gülüm şunları ekledi: “Aşı reddi vakalarının azaltılması ve bilinçlendirme adına, ilimizde aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına yönelik olarak “ Aşı Hakkında Yanlış Bilinenler” konulu eğitimler düzenlenmekte ve eğitim sırasında bağışıklama hizmetlerinden, aşı içeriğinden, aşı yan etkilerinde, aşılanmamanın sonuçlarından bahsedilerek önce sağlık personelimiz bilinçlendirilmekte ve akabinde vatandaşın bilgilendirilmesi sağlanmaktadır. ”

Teknolojinin gelişmesine paralel, bilimsel yaklaşımların değişmesi, bilimin ilerlemesi ve tıpta çağın teknolojisi olan robotik cerrahinin dünya çapında ve ülkemizde çok hızlı bir şekilde yaygınlaştığına dikkat çeken Gülüm; “ Robotik cerrahi kritik cerrahi müdahalelerde önemli kolaylıklar sağlıyor. Bu sayede riskli bölgelerde yapılacak müdahalelerde insan eline bağlı hatalar büyük ölçüde azalıyor” dedi.

Konuşmasını İl Sağlık Müdürlüğü olarak sağlık çalışanlarımızı bilinçlendirmek adına hukukçu personeller ile birlikte çalışmalar planlandığından bahsederek sonlandıran Gülüm, “Son olarak bu kurultayın ve yapılacak bilimsel tartışmaların, biz sağlıkçılara ve hukukçulara, sağlık hukukunun gelişimi adına fayda sağlayacağını düşünüyor ve şimdiden hocalara ve hukukçulara teşekkürlerimi iletiyorum”  dedi.

2 gün sürecek kurultayın oturum başlıkları içerisinde; Aşı, Kanser ile Mücadele, Yapay Zeka ve Robotik Cerrahi Uygulamaları konuları yer alıyor. Kurultay, konulara karşı farklı bakış açıları hakkında görüşlerin sunulması ve “Kurultay Poster Yarışması Ödül Töreni” ile son bulacak.


 


  • A08Q4958.jpg
  • A08Q4871.jpg
  • A08Q4890.jpg
  • A08Q4975.jpg