T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü Etkinlikleri Düzenlendi

Güncelleme Tarihi: 16/10/2018Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası İntiharı Önleme Derneğinin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana dünyada intihar olgusu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 10 Eylül tarihini Dünya İntiharı Önleme Günü olarak ilan etmiştir.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Dünyada her yıl yaklaşık bir milyon kişi intihar nedeniyle ölmektedir. Bu değer kabaca her 40 saniyede 1 ölüm demektir. Ölümle sonuçlanan her intihar 
için 25 kişi intihar girişiminde bulunur ve çok daha fazla kişinin de intiharla ilgili ciddi düşünceleri vardır. Her bir intihar yaklaşık 135 kişinin bu durumdan yoğun bir şekilde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu, tüm dünyada her yıl intihar davranışı ile derinden etkilenen 108 milyon insana denk gelmektedir.
Bu kapsamda Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Ruh Sağlığı Birimi tarafından 10 Eylül 2018' de Ankamall Alışveriş Merkezi ve 11 Eylül 2018 tarihinde 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı'nda konu ile ilgili farkındalık çalışmaları yürütüldü. 
Kurulan stantlarda halkı bilinçlendirmek ve farkındalık kazandırmak amacıyla materyaller ve broşürler dağıtılarak gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapıldı.Halka ''Hayattan Ne Bekliyorsunuz/İstiyorsunuz?'' sorusu yönlendirilerek alınan cevaplar Beklenti Ağacı'na asıldı. Halkın genelinin beklentisi, ''Sağlık, huzur, mutluluk ve ülkenin bekası için olumlu temenniler oldu. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Personelinin sahne aldığı Müzik Şöleni halk tarafından büyük beğeni gördü. Ayrıca Sincan Gençlik Merkezi öğrencileri tarafından Halk Oyunları gösterisi sergilendi.
İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Yunus Emre BULUT, Ruh Sağlığı Birim sorumlusu Derya AKSU BAYRAM , Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Birim Sorumluları, sağlık çalışanları ve halkın yoğun katılımıyla etkinlik gerçekleştirildi.