Kınama Metni
10 Aralık 2018

 

İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi’nde görevli sağlık personellerimizden Op. Dr. Recep Öztürk, hasta ve hasta yakınları tarafından darp edilmiştir.

Hastanenin ortopedi polikliniğine 25 Ekim 2018’de saat 15.30 sularında müracaat eden hasta N.Y.’den muayenenin ardından el bileği MR’ı istenmiştir. Saat 17.00 sıralarında polikliniğe kontrol için tekrar gelen hastanın MR’ını inceleyen nöbetçi şef Op.Dr.Recep Öztürk, hastanın önemli bir probleminin olmadığını belirtmiştir. Hasta N.Y., ‘’Benim başım da ağrıyor, kansızlığımda var” şeklinde diğer  rahatsızlıklarını ifade etmiştir. Hastanın bu rahatsızlıklarını ifade etmesi üzerine Op. Dr. Öztürk, hastayla ilgilenmiş ve ilaç vermistir. Poliklinikten ayrılan hastanın  telefonunu odada unuttuğunu fark eden  Op. Dr. Öztürk, telefonun rehberinden ‘Annem’ olarak kayıtlı numarayı kendi telefonundan arayarak bilgi vermiş ve poliklinikte unutulan telefonun alınmasını istemiştir. Telefonu yanıtlayan erkek bir şahıs “Tamam alırız” diyerek telefonu kapatmıştır. Yaklaşık iki saat sonra saat 19.00 civarında polikliniğe gelen A.S. ve M.Y. isimli 2 erkek hasta yakını ve hasta N.Y., Op. Dr. Öztürk’ü darp etmişlerdir. Op. Dr. Öztürk derhal Beyaz Kod vererek yardım almış ve hastanemiz acil servisine kaldırılmıştır. Kafa travması geçiren Op. Dr. Öztürk, 112 Acil aracılığıyla Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine alınmış ve gerekli müdahalelerde bulunulmuştur. Yaşanan bu menfur saldırının ardından İl Sağlık Müdürlüğümüz, sağlık çalışanımıza yönelik darp olayıyla ilgili soruşturma başlatmıştır.

Personelimize yönelik bu çirkin saldırıyı Ankara İl Sağlık Müdürlüğü olarak şiddetle kınıyoruz. Op. Dr. Recep Öztürk‘e yapılan bu saldırı sağlık sektöründe çalışan tüm emekçilere karşı yapılmıştır. Son günlerde sayısında üzücü bir artış görülen sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve darp olaylarına karşı kamuoyunun tüm kesimlerini duyarlı olmaya davet ediyoruz.

İnsanlığa sağlık hizmeti vermekten başka bir amacı olmayan ve bu kutsal görevi en iyi şekilde icra etmeye çalışan sağlık çalışanlarımıza yönelik saldırıların sonlanmasını temenni ediyoruz.