26 Haziran “Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü”
06 Şubat 202026 Haziran "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü"

Toplumların bugününü ve yarınını tehdit ederek maddi ve manevi birçok zarara sebep olan bağımlılık, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunudur. Ülkemizin bulunduğu coğrafya, Orta Asya kaynaklı doğal uyuşturucuların batıya, Batı Avrupa kaynaklı sentetik uyuşturucuların doğu ve güneyimizdeki ülkelere en uygun geçiş güzergâhıdır. Bu sebeple, özellikle güvenlik güçlerimizin bu konudaki çabaları, sadece ülkemiz gençlerini değil, tüm dünya gençliğini de koruyucu niteliktedir.

Uyuşturucu ile etkin bir mücadele, ilgili tüm kurum ve kuruluşların koordineli ve işbirliği içerisinde çalışmalar yürütmesi ile başarılı olacaktır. Bu kapsamda yapılacak çalışmaların, arz ve talep ile mücadele, koruyucu ve önleyici faaliyetler, danışmanlık, tedavi ve rehabilitasyon olmak üzere tüm boyutları ele alması önem arz etmektedir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1987 yılında, uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak, uyuşturucu ile mücadele konusunda uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak kabul etmiştir. Bu özel gün kapsamında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yapılan etkinliklerle toplum, uyuşturucu madde kullanımının zararları ve madde bağımlılığının tedavi süreci hakkında bilgilendirmekte ve sağlıklı yaşam davranışları vurgulanmaktadır.

“Toplumu her türlü uyarıcı ve uyuşturucu maddenin kullanımından uzak tutmak” nihai amacıyla yürürlüğe giren “2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı” doğrultusunda ve Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu üyesi kurum ve kuruluşların katkıları ile hazırladığımız “2018-2023 Ankara Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı” yürürlüğe girmiş ve il genelinde uyuşturucu ile mücadele konusunda yapılacak olan çalışmaların takibini ve değerlendirmesini yapabileceğimiz önemli bir yol haritası haline gelmiştir.

Uyuşturucu madde bağımlılığı ya da tedavi süreci ile ilgili danışmanlık almak isteyenler aile hekimlerine, ilçe sağlık müdürlüklerimize bağlı Bağımsız Yaşam Danışmanlık Merkezlerimize ve Sağlıklı Hayat Merkezlerimize başvurabilirler. Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı'nı sabit hatlardan ücretsiz olarak ve 7 gün 24 saat arayabilir, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerini doğrudan alabilirler.