Bağımsız Yaşam Danışmanlık Merkezleri Bilgi Notu
28 Haziran 2019

            Uyuşturucu ile etkin bir mücadele, ilgili tüm kurum ve kuruluşların koordineli ve  işbirliği içerisinde çalışmalar yürütmesi ile başarılı olacaktır. Bu kapsamda yapılacak çalışmaların arz ve talep ile mücadele, koruyucu ve önleyici faaliyetler, danışmanlık, tedavi ve rehabilitasyon olmak üzere tüm boyutları ele alması önem arz etmektedir.

            25 İlçe Sağlık Müdürlüğünde ve 4 Sağlıklı Hayat Merkezinde açılacak olan Bağımsız Yaşam Danışmanlık Merkezlerinin amacı, bağımlılık konusunda bilgi almak isteyen vatandaşların, konu ile ilgili doğru bilgi ve yönlendirmeye kolay ve hızlı şekilde ulaşmasını sağlamak, ayrıca tedavi olmuş kişilerin takiplerini yaparak sosyal uyum süreçlerine destekte bulunmaktır.

            Madde kullanan bireyler öncelikli olmak üzere bağımlı bireylerin aileleri ve bağımlı olmasa da bağımlılık konusunda bilgi ve danışmanlık almak isteyen vatandaşlar; ayrıca riskli grupta olduğu tespit edilen ve dezavantajlı bireyler danışmanlık merkezlerinden faydalanabilir.

             Bağımlı ve bağımlı yakınlarına yönelik, psikologlar tarafından motivasyonel görüşme teknikleri kullanılarak psikososyal destek sağlamak, sosyal çalışmacılar tarafından aile incelemeleri yapılarak, sosyal uyum süreçlerine destek sağlamak hedeflenmektedir.

            Bu bağlamda Bağımsız Yaşam Danışmanlık Merkezlerimizin ilki Keçiören İlçe Sağlık Müdürlüğü'nde  27.06.2019 tarihinde açıldı. Açılışa Keçiören İlçe Sağlık Müdürü Dr. Hakan NAKİBOĞLU, Dr Sema TÜRKBEN ve Ankara Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Birimi'nden SHU. Fayik YURTKULU, Psk. Tuğba GÜLER ve Psk. Erhan ERDEM katıldılar.


      image_6483441 33.JPG    image_6483441 dd.JPG    image_6483441 3.JPG    image_6483441 4.JPG