Acil Sağlık Hizmetleri'nin 25. Kuruluş Yıldönümü Gerçekleşti
02 Aralık 2019

Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’ nın teşrifleriyle, Acil Sağlık Hizmetleri'nin 25. kuruluş yıldönümü dolayısı ile düzenlenen tanıtım programı gerçekleşti.

Program açılış konuşmalarını yapan Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca, “ 112 Acil sağlık sistemimizin iftihar edeceğimiz bir örgütlenmenin sonucudur” dedi.

112 Acil Sağlık Hizmetlerinin sağlık sistemimizin önemli bir cephesi olduğunu ifade eden Dr. Koca; “Güçlü bir sağlık sistemi gerekli tanı ve tedaviyi yapacak sağlık kuruluşlarına sahip olmak kadar, riskleri ön görebilen toplumun hastalanmasına engelleyecek tedbirleri alabilen, sağlıklı gelişmeyi, sağlıklı yaşlanmayı ve sağlıklı yaşamayı teşvik edebilen, ihtiyaç duyana, ihtiyaç anında ulaşabilen bir sistemdir .”

Ücret istemeden, herhangi bir sigorta kurumundan ücret almadan vatandaşlarına hizmet veren tek hava ambulans hizmetinin ülkemizde olduğuna dikkat çeken Dr. Koca, 12 bin gönüllüden oluşan UMKE ekiplerimiz ile de sadece ülkemizde değil dünyanın çeşitli bölgelerinde hizmet sunarak bir çok can kurtarıldığını söyledi.

Programda, Sağlık Bakan Yardımcılarımız Prof. Dr. Muhammet Güven, Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Dr. Şuayip Birinci, Halil Eldemir ve Bakanlığımız Genel Müdürleri ile İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Mehmet Gülüm de yer aldı.

Her yıl 1-7 Aralık tarihlerinde kutlanan Acil Sağlık Hizmetleri Haftası ve 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin 25. Kuruluş Yıl Dönümü dolayısıyla düzenlenen programda,112 çağrı merkezinin gereksiz yere meşgul edilmesinin önlenmesi ve ambulansların geçiş önceliğine özen gösterilmesi, saniyelerin çok önemli olduğu acil durumlarda büyük önem taşıdığına da dikkat çekildi.  • IMGL4622.jpg
  • IMGL4378.jpg
  • IMGL4957.jpg
  • IMGL4896.jpg