Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği İle İş Birliği Protokolü İmzaladı
23 Şubat 2024

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, çocuklara hizmet veren sağlık çalışanlarına yönelik ihtisas eğitimlerini geliştirmek amacıyla Türk Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği ile iş birliği protokolü imzaladı.

Protokol kapsamında, çocuklara yönelik sağlık hizmetlerinde temel yaşam desteği ve acil durum müdahalelerine ilişkin eğitimlerin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Ankara İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Niyazi Kurtcebe, Türk Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Rıza Dinçer Yıldızdaş ve ÇİYAD Koordinatörü Prof. Dr. Murat Duman'ın imzalarıyla gerçekleşen törende, çocuk sağlığı alanında hizmet veren sağlık çalışanlarının eğitimine önemli bir destek sağlanacağı vurgulandı.

Protokol kapsamında, çocuklara yönelik acil durum müdahalelerinde temel yaşam desteği, solunum yetmezliğinin tanınması ve tedavisi, hava yolunun açılması, çocuklarda şok ve ritim bozuklukları gibi konularda sağlık personeline teorik ve uygulamalı eğitimler verilecek. Ayrıca, Türk Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği tarafından hazırlanan "Çocuklarda İleri Yaşam Desteği" adlı eğitim kitabı da sağlık çalışanlarına dağıtılacak.

5 yıl olarak düzenlenen proje ile her yıl 240 sağlık personeline olmak üzere toplamda 1.200 personele eğitim verilmesi hedefleniyor.

Bu iş birliğiyle, çocuklara yönelik sağlık hizmetlerinde kalitenin artırılması ve acil durumlara daha etkin müdahale edilmesi amaçlanıyor.

Projenin imza töreninde; Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Doç. Dr. Mustafa Alimoğulları, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Fatih Tekin, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlem Tekşam, Prof. Dr. Tanıl Kendirli, Prof. Dr. Okşan Derinöz Güleryüz,  Prof. Dr. Emine Dibek Mısırlıoğlu, Prof. Dr. Nilden Tuygun ve Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Proje Koordinatörü Vahittin Çakan ve Proje Birimi çalışanları yer aldı.


  • Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği İle İş Birliği Protokolü
  • Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği İle İş Birliği Protokolü
  • Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği İle İş Birliği Protokolü