İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Ali Niyazi Kurtcebe'nin Kurban Bayramı Tebrik Mesajı
15 Haziran 2024

Mübarek Kurban Bayramı'na bir kez daha kavuşmanın huzur ve mutluluğu içerisindeyiz. Bu müstesna günler, gönülleri birleştiren, kardeşlik bağlarını kuvvetlendiren ve yardımlaşma fırsatı sunan zamanlardır. Bayramlar, bizlere insanlığa karşı olan mesuliyetlerimizi hatırlatır ve ihtiyaç sahiplerine uzanan bir şefkat eli olma imkânı verir.

Bilhassa Gazze ve Filistin'deki mazlum kardeşlerimizin yaşadığı zorluklar, İslam coğrafyasındaki kardeşlerimizle dayanışmanın ve yardımlaşmanın ehemmiyetini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Dualarımız, bu bölgelerdeki ıstırapların sona ermesi ve barışın hâkim olması içindir.

Kurban Bayramı'nın huzur ve esenlik içinde geçmesi için bazı hususlara riayet edilmesi elzemdir. Kurban kesimi sırasında vuku bulabilecek yaralanmalara karşı dikkatli olunmalı, kurban kesimi ehil kişilerce yapılmalı ve gerekli tedbirler alınmalıdır. Yaralanma durumunda derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

Bayram süresince sıhhatli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Kurban etinin doğru saklanması ve pişirilmesi, sıhhat açısından büyük ehemmiyet arz etmektedir. Etlerin taze tüketilmesi, mide ve bağırsak sağlığı açısından mühimdir. Aşırı et tüketiminden kaçınılmalı, sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Ayrıca, bol su içmek, sindirimi kolaylaştırır ve sağlık için zaruridir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere tüm İslam Alemi’nin Kurban Bayramı'nı tebrik eder, bayramın ülkemize sağlık, huzur ve esenlik getirmesini niyaz ederim.


Uzm. Dr. Ali Niyazi Kurtcebe  
Ankara İl Sağlık Müdürü