Talasemi Farkındalık Günü Etkinliği
09 Ağustos 2018

Ülkemizde akraba evliliklerinin fazla olması, genetik geçişli bir hastalık olan Talasemi’nin görülme sıklığını artırmakta, her yıl yüzlerce hastalıklı çocuk dünyaya gelmekte, aileler ve toplum maddi manevi zarara uğramaktadır. Bu nedenle Bakanlığımız tarafından 41 ilde Hemoglobinopati Kontrol Programı yürütülmektedir. Toplum taraması, halk eğitimleri ve genetik danışmanlık ile hastalığın elimine edilmesi, sağlıklı nesillere ulaşmak hedeflenmektedir. 1993 yılından beri dünyada 8 Mayıs  “Dünya Talasemi Günü” olarak kutlanmaktadır. 

Talasemi hastalığı ile ilgili toplum farkındalığının arttırılması ve konunun öneminin vurgulanması amacıyla 08 Mayıs 2018 tarihinde, Sheraton otelde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığınca “Talasemi Farkındalık Günü Etkinliği” düzenlenmiştir.

Etkinlik kapsamında oluşturulan “Sağlık Sokak”ında Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımızın Birimleri tarafından 8 stand kurulmuştur. Etkinliğe Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanımız Dr. Adem KUCUR, Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Yunus Emre BULUT, Birim Sorumluları, İlçe Sağlık Müdürleri ve İlimiz sağlık çalışanları katılmıştır.


  • 72809_1.JPG
  • 72809_2.JPG
  • 72809_3.JPG
  • 72809_4.JPG